Sosyal Medya Hesaplarımız

m3u Nedir?

 

IPTV kullanıcılarının yakından tanıdığı M3U dosyasını bu yazımızda daha detaylı olarak bulabilirsiniz. Yazı içerisinde -M3U Nedir? Ne işe yarar? gibi soruların cevabı yer almaktadır.

M3U dosyasının uzun anlamı (Moving Picture Experts Group Audio Layer 3 Uniform Resource Locator) görüntü, ses ve video içeriklerini aynı yerde toplayan, tekdüzen kaynak konum belirleyici dosya türüdür. Kısa bir deyişle internet üzerinde bulunan görüntü, ses ve video içeriklerine kolay erişim sağlamak adına oluşturalan multimedya oynatma listesidir. Bu multimedya oynatma listesi (M3U) içerisinde canlı televizyon & radyo yayınları, filmi müzik ve fotoğraf gibi pekçok çeşitli içerikler yer alabilmektedir. M3U dosyası günümüzde Bilgisayar başta olmak üzere akıllı telefon-tablet, smart tv ve diğer pek çok multimedya oynatıcıları üzerinde açılabilmektedir.

M3U dosyası başlangıçta mp3 gibi ses dosyaları gruplandırmak için oluşturulmuş olmasına rağmen günümüzde daha çok iptv platformunda canlı televizyon & radyo yayınlarını tekbir yerde toplamak, kullanıcıların daha kolay erişim sağlayabilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Joymaxiptv.com’ dan satın aldığınız iptv aboneliğinde size özel bilgileri içeren M3U dosyası mail adresinize gönderilmektedir.

M3U Dosyasını;
Bilgisayar; VLC Media Player, CherryPlayer, Kodi
Akıllı Telefon-Tablet; GSE smart iptv, Perfect Player iptv
Smart TV ve Diğer medya oynatıcılar; Smart iptv, SS-IPTV, Perfect Player iptv gibi programlar ve uygulamalar aracılığı ile açabilirsiniz.

M3U yükleme,açma ve yayınları izleme işlemleri ile ilgili detaylı bilgi için Kurulum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.